Created with Sketch Beta.

Araç Tekniği Bilgisi Konu Anlatımı 3

Anasayfa » Araç Tekniği Bilgisi Konu Anlatımı 3

Akaryakıt kontrolü, Araç sürücüsü araca binip kontak anahtarını açtığında yakıt göstergesine bakmalı, göstergedeki yakıt miktarı kırmızı çizginin altında olmamalıdır. Tamamen yakıt bitmeden yakıt alınmalıdır, aksi takdirde yakıt sisteminde biriken su ve pislikler yakıt sistemine giderek yakıt sisteminde hasar yaratabilir.

Dizel motorlu araçlarda depoda mazot (motorin) biterse sistem hava yapar ve motor çalışmaz. Yakıt göstergesindeki ibre kırmızı bölgede iken araç yaklaşık 30 – 40 km kadar daha gidebilir.

Motor yağı kontrolü, Araç düz bir zemine alınıp motor stop edilir, yağın karterde toplanması için 4 – 6 dakika beklenir. Yağ çubuğu yerinden çıkarılıp temiz bir bez ile temizlenir. Yağ çubuğu tekrar yerine takılarak yerinden çıkarılan yağ çubuğu yere paralel bir şekilde tutulur. Yağ, yağ çubuğunun alt kısmındaki iki çizgisi (max – min) seviyesi arasında olmalıdır. Yağın ölçümü yapılırken yağ çubuğundan iki parmak arasına bir miktar yağ alınır ve ovalanır, akışkanlığı ve içerisinde pislik olup olmamasına dikkat edilir. Akışkanlığı bozulmuşsa veya yağda pislik varsa yağ değiştirilir.

Aracın katalog değerine ve çalışma şartlarına göre belirli kilometrelerde yağ ve yağ filtresinin değişmesi gerekir. (Yağ kontrolü yapılırken, yağ kaçağı kontrolü ve yağ rengi kontrolü de yapılmalıdır.

Motor yağı supap muhafaza kapağından doldurulur.

Aracın radyatörüne temiz kireçsiz su konulmalıdır. Kireçli sular radyatörün peteklerinin tıkanmasına ve motorun hararet yapmasına sebep olur. Radyatördeki suyun seviyesi kontrol edilirken; radyatör kapağı açılır ve su seviyesine bakılır, su seviyesi radyatör peteklerinin üzerinde ise yeterli demektir. Az ise peteklerin üstüne kadar su ilave edilir. Bazı araçların radyatör kapağı açılmaz. Bu tip araçlarda su takviye kabındaki suyun seviyesine bakılır. Su seviyesi işaretli yerde ise soğutma suyu yeterli, işaretli yerin altında ise su ilave edilmelidir. Cam sileceklerinin camları iyi temizleyebilmesi için silecek suyunun bulunması gerekir. Bu nedenle silecek suyu sık sık kontrol edilmeli, eksikse tamamlanmalıdır.

Her aracın lastik ebatları ve bu lastiklere basılacak hava miktarları da farklıdır. Lastik hava basınçları kontrol edilirken; önce aracın kataloğuna bakılır, hangi lastiklere hangi miktarda hava basılacağı öğrenildikten sonra lastik havaları tamamlanır. Akaryakıt istasyonlarında bulundurulması ve işler durumda olması zorunlu olan hava saatleri doğru değer göstermeyebilir. Bu nedenle aracınızda kendinize ait doğru ölçüm yapan bir hava ölçme saati bulundurmakta fayda vardır. Doğru şişirilmiş lastiklerle; daha iyi fren yapılır, daha iyi viraja girilir, daha iyi direksiyon kontrolü sağlanır, daha az yakıt tüketilir, daha uzun yolculuk yapılabilir, lastikler daha az eskir, inik lastik her türlü tehlikeyi yaratır. Aracın lastiklerine istenilen değerden az hava basılırsa aracın yakıt sarfiyatı artar ve frenleme mesafesi uzar, lastikler yanak kısımlarından aşınır. Aracın lastiklerinde bulunan dişler (desenler) aracın yola tutunmasını, yol üzerine birikmiş suların tahliyesini ve lastiklerin soğutulmasını sağlar. Diş derinlikleri azalmış bir lastik; çabuk ısınır, yolda birikmiş suları tahliye edemez ve yola tutunma azalır. Lastik diş derinlikleri sık sık kontrol edilmelidir. Güvenli bir sürüş için lastik diş derinliği 3 mm altına düşünce değiştirilmelidir. Ancak; araç muayene istasyonlarında aranan diş derinliği 1.5 mm dir. 1.6 mm deriliğin altındakiler ağır kusur sayılır. Lastikler yol ile olan en önemli hayat bağıdır

Geceleri, görüşü azaltan yağışlı ve sisli havalarda kullanılacak, motorlu araçlarda gündüz olduğu kadar rahat kullanma olanağı sağlar. Akü, kontak anahtarı, aydınlatma ve ikaz lamba düğmeleri, sigortalar, lambalar(far, fren, geri vites, park, dönüş (sinyal) lambaları vb.), flaşör (dönüş lambalarının belirli aralıklarla dakikada 90-120 defa yanıp sönmesini sağlar.), fren ve geri vites gibi parçalardan oluşur. Elektrik sisteminden gelen akım sigorta üzerinden geçerek lamba anahtarına gelir. Kontak açıldığında elektrik lambalara ulaşır.

Aynı Devreye bağlı olan lambalar yanmıyor ise bakılacak kısımlar: Sigortalar bakılır, lamba anahtarına bakılır ve aküye bakılır. Sigortanın değiştirilmesi: Sigorta yanmış ise aynı amperde yenisi ile değiştirilir. Sigorta, kısa devreden doğacak tehlikeleri önler.

Aynı devreye bağlı lambalardan biri yanmıyor ise bakılacak kısımlar: Ampul yanmıştır. Kablo bağlantıları çıkmış veya gevşemiştir. Kablo bağlantıları oksitlenmiştir.

Aynı devreye bağlı lambaların ışık şiddetleri farklı yanıyor ise bakılacak kısımlar: Farların ışık şiddetleri aynı değilse, sönük veya soluk olanın şasi bağlantısında problem vardır. Ampulün amperi farklı olabilir. Lamba dışarıdan kirli olabilir.

Kullanılan lambaların ve sigortaların uygun olması: Aracın aydınlatılmasında kullanılan her türlü lamba ve her türlü sigortalar yapımcı firmanın tavsiyesi doğrultusunda olmalıdır.

* Farlarda, far ayarı yapılır. Kısa farlar 25 m. uzun farlar 100 m. ileriyi gösterecek şekilde ayarlanır.

* Uzun farlar yandığında gösterge tablosunda mavi ışık yanar.

* Kısa farlar yandığında gösterge tablosunda yeşil ışık yanar.

* Flaşör, her iki yöndeki sinyal lambalarını yanmasından oluşur.

* Fren Müşiri arızalanırsa, fren lambaları yanmaz.

* Fren lambalarından biri yanmıyor ise ampulü yanmıştır veya bağlantısı gevşektir. Her ikisi birden yanmıyor ise fren lamba sigortası atmıştır.

* Sinyal verildiğinde gösterge panelinde uyarı lambası çok sık yanıp sönüyorsa, sinyal lambalarından biri yanmıyordur. Araçlara römork veya yarı römork takıldığında, elektrik sisteminin prize takılı olması zorunludur. Böylece römork ve yarı römorkların arkasında bulunan stop(fren), park (arka kuyruk), dönüş(sinyal) ve plaka lambalarının da yanmaları sağlanmış olur.

Akümülatör (Batarya) : Elektrik enerjisini kimyasal enerji halinde depo eder. Elektrikli alacılar çalıştığında kimyasal enerjiyi tekrar elektrik enerjisine dönüştürür. Motorun çalışmadığı zamanda ışık ve özel alıcıları çalıştırır. Motorun ilk hareketini sağlayan marş motoruna elektrik verir. Akü kutup başları akünün üzerinde kurşundan yapılmış pozitif (+) ve negatif (-) kutup başları vardır. Pozitif (+) kutup başı daha kalın, negatif (-) kutup başı daha incedir. bazı aküler (evde kullandığımız piller gibi kuru şarjlıdır. Araçlarda bulunan bazı aküler ise sulu tip (Elektrolitli) akülerdir. Bu tür akülerde eleman kapakları açılarak elektrolit seviyesi kontrol edilmelidir. Elektrolit seviyesi, plakaların 1 cm üstünde olmalıdır. Seviyesi düşük ise saf su ilave edilerek tamamlanır. Akü araca bağlanırken önce pozitif (+) kutup önce bağlanır sonra negatif (-) kutup bağlanır. Sökülürken bu işlemin tersi yapılır. Kışın akümülatörün donmaması için akü tam şarj edilmelidir.