Ardeşen ve Fındıklı olmak üzere 2 şubemiz bulunuyor. Kayıt olmak istediğiniz şubemize kimliğinizle başvuru yapıp, öğrenim durumunuzu gösteren belge, 4 adet biyometrik fotoğraf, adli sicil kaydı ve sağlık raporunu teslim etmeniz gerekmektedir..

Aile hekimlerinden veya herhangi bir özel hastaneden alabilirsiniz.

Evet, her iki şubemizde de hafta içi sabah, hafta içi akşam ve hafta sonu gruplarımız vardır. Kurslarımız ev hanımlarına, devlet memurlarına, öğrencilere ve özel sektörde çalışanlarımıza özel gruplar oluşturarak kendi istekleri doğrultusunda özel sınıflar oluşturarak sevdiklerinizle bir arada olmanızı sağlar.

Evet ilk okul 4. sınıfı bitirdiyseniz ehliyet alabilirsiniz veya 2. kademe okuryazarlık belgeniz varsa ehliyet alabilirsiniz.

Milli Eğitim tarafından E-Sınav (Elektronik Sınav) haftanın 7 günü yapılır. Hafta içi akşam, hafta sonları da gündüz elektronik ortamda bilgisayar aracılığıyla yapılır.

1 Ocak 2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girmiştir. Resmi adı aday sürücüdür. Sertifikanızı ehliyete dönüştürdüğünüz tarihten itibaren 2 (iki) yıllık aday sürücülük (stajyer) döneminiz başlar. 2 yıl içerisinde şartları yerine getirmeniz durumunda (3 kez trafik cezası yememeniz durumunda) sistem sizi otomatik olarak (stajyer) sürücülükten çıkartır.

E-Sınav sonuçları sınavınız bittikten hemen sonra elektronik ortamda çıktısı alınarak size verilir.

Aday sürücü dönemi içerisinde ;

 • 3 Kez kırmızı ışık ihlali yaparsanız
 • 3 Kez hız sınırlarını aşıp radar cezası yerseniz
 • 3 Kez ehliyet kemeri takmadığınız için ceza yerseniz
 • Sağa ve sola döner kavşaklarda yayalara veya bisiklet kullanıcılarına geçiş hakkını 3 defa ihlal ederseniz
 • 0,20 promil veya daha üstü alkollü araç kullanırsanız
 • 3 Kez okul geçitlerinde trafik ihlali yaparsanız
 • Aslı kusurlu olarak ölümle sonuçlanan bir trafik kazasına karışırsanız
 • 2 Yıl içerisinde 75 ceza puanını aşarsanız

EHLİYETİNİZ İPTAL EDİLİR.

Evet, aday sürücülük döneminde ehliyetiniz iptal olduğunda 6 aylık ceza süresinin bitmesini bekleyeceksiniz. Ceza süreniz dolduktan sonra psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesi sonucunda sürücülüğe engel halinizin bulunmadığına dair raporunuzu aldıktan sonra yeniden ehliyet almak için kursumuza müracaat edebilirsiniz.

Sürücü Kursu E-Sınavlarda toplam 50 soru sorulur. Trafik Adabı (6 Soru), Trafik (23 Soru), Araç Tekniği (9 Soru), İlkyardım (12 Soru)

Evet, stajyer ehliyetli olan bir sürücü normal ehliyete sahip olan bir kişi gibi yanında biri olmadan araç kullanabilir.

Sınavda başarılı sayılmanız için 70 veya üzerinde bir puan almanız gerekir.

Evet, stajyer ehliyeti olan bir sürücü normal ehliyete sahip olan bir sürücü gibi şehir dışına çıkabilir.

Stajyer ehliyeti olan sürücülerin ceza puanı sorgulama işlemleri E-Devlet üzerinden yapılmaktadır. E-Devletten ceza puanı sorgulama yapabilirsiniz.

Evet, kayıt esnasında size sürücü eğitim kitabı vereceğiz. Ayrıca internet sitemizdeki eğitim notlarına çalışabilir, online deneme sınavlarından faydalanabilirsiniz.

 • Araçta telefonla konuşma: 10 ceza puanı
 • Radar Cezası yemek: 10 ceza puanı
 • Muayenesiz araç kullanma: 10 ceza puanı
 • Emniyet kemerini bağlamamak: 15 Ceza puanı
 • Kırmızı ışıkta geçmek: 20 ceza puanı
 • Park yasağına uymamak: 20 Ceza puanı
 • Yayaların geçiş üstünlüğü olan yerlerde, yayalara izin vermemek: 20 ceza puanı
 • Şerit izleme kurallarına uymamak: 20 Ceza puanı

Ehliyetiniz varsa başka bir sınıf ehliyet almak için yazılı sınavına girmeden sadece direksiyon sınavına girerek ehliyetinizi büyütebilirsiniz.

E-Sınav harcınızı Halk bankası, Ziraat bankası veya Vakıflar bankası ATM’lerinde TC Kimlik numaranızı girerek yatırabilirsiniz. E-sınava girecekseniz “Elektronik Sınav Randevulu” seçeneğine tıklamanız gerekir.

Ehliyet E-Sınavına (yazılı sınavına) girerken yanınızda tarafımızca size verilen sınav giriş belgesini, Nüfus Cüzdanı veya Pasaport bulundurmanız gerekmektedir.

Elektronik sınava girecekseniz cep telefonunuzu yanınızda ise e-sınav merkezlerinin girişlerinde bulunan emanet dolaplarını teslim etmeniz gerekmektedir. Direksiyon sınavlarında giderken de cep telefonunuzu yanınızda bulundurabilirsiniz fakat sınav süresi boyunda kapalı tutmak zorundasınız.

Hayır, teorik ve direksiyon sınavları başladığı anda bir dakika bile geç kalsanız sınava giremezsiniz. Yarım saat önceden sınava gireceğiniz yerde olmanız gerekir.

2019 Direksiyon sınav harcı 110 TL’dir.

Hayır, E-Sınavdan başarısız olduğunuzda sadece 80 TL yazılı sınav harcı yatıracaksınız.

Evet, Direksiyon sınavından başarısız olduğunuz taktirde yönetmelik gereği ücretini ödeyerek 2 saat direksiyon eğitimi almanız gerekiyor.

Direksiyon sınavından başarısız olduğunuzda 120 TL direksiyon dersi ücreti ve 110 TL direksiyon sınav harcı ödeyeceksiniz. Toplam: 230 TL

Evet, bir sonraki sınava girebilmeniz için yönetmelik gereği 2 (iki) saat direksiyon eğitimi almak zorundasınız.

Direksiyon sınavlarında 4(dört) hak var. 4 (dört) hak bittikten sonra isteyen adaylar 45 gün içerisinde yeniden 14 saat direksiyon eğitimi alarak yazılı sınava girmeden 4 direksiyon sınavı hakkı daha kazanırlar.

Direksiyon eğitimleri hafta içi ve hafta sonu saat 09:00 – 17:00 arasında yapılır. Sizin uygun olduğunuz günler ve saatlere programınız yapılır.

Evet, bizdeki direksiyon eğitimleriniz bittikten sonra tek başınıza trafiğe çıkıp araç kullanacak duruma gelirsiniz.

Evet, iki yıllık verilen süre içerisinde sürücü sertifikanızı ehliyete dönüştürmezseniz sertifikanız iptal olur.

Elektronik sınav (E-Sınav) Rize Gündoğdu sanayi girişi öğretmen evinin arkasında bulunan Fatma Nuri Erkan Bilim ve Sanat Merkezinde yapılmaktadır.

B sınıfı sürücü belgesi için kursumuza müracaat eden adaylara 16 saat direksiyon eğitimi verilmektedir. Bunların 2 saati simülatör ile verilir kalan 14 saat ders araçla verilmektedir.Bir ders saatiniz 50 dakikadır.

Müşteri Destek Numaramız

0 (464) 715-5354

Mail Adresimiz

ardesen@osmanlisurucukursu.com